Problemer med bestilling af Flextrafik
Det er i øjeblikket ikke muligt at bestille flextur, flexbus og plustur via Rejseplanen. Det er heller ikke muligt at bestille flextur og handicapkørsel via midttrafik.flextrafik.dk app eller web.

NYT Kl. 12.11Det er nu muligt at bestille flextur og handicapkørsel via midttrafik.flextrafik.dk web.


Vi har opdateret midttrafik.dk

Du kan derfor opleve, at indholdet på siden ser lidt anderledes ud, eller at der er noget, der ikke fungerer helt, som det plejer.

Vi vil meget gerne høre fra dig, hvis du oplever problemer med indholdet.

Skriv til os via denne formular

3. maj 2020

MIDTTRAFIK GÅR IKKE KONKURS!

Ekstrabladet og Midtjyllands Avis skriver i dag, at Midttrafik er tæt på konkurs. Det passer ikke.

Midttrafik har oplevet en kraftig nedgang i passagerindtægter siden regeringen lukkede Danmark ned 13. marts på grund af coronavirus/covid-19.

De manglende indtægter betyder, at Midttrafik ikke kan betale busselskaberne, Aarhus Letbane og Midtjyske Jernbaner for den kørsel, de leverer til Midttrafik. Derfor blev det i torsdags besluttet, at Midttrafiks ejere, Region Midtjylland og de 18 kommuner i regionen, skal betale et ekstra tilskud til Midttrafik, så den kollektive trafik i Midtjylland kan køre videre.

Trafikselskaberne i Danmark er i dialog med regeringen omkring en hjælpepakke, der skal dække manglende indtægter og de ekstra omkostninger, der er opstået på grund af regeringens tiltag for at begrænse smittefare ved coronavirus/covid-19.